Kuidas õigesti tuld teha?
Kaminas või ahjus tule süütamisel tuleb järgida mitmeid olulisi samme, et tagada ohutus ja optimaalne põlemine. Siin on mõned näpunäited, kuidas tuld teha ja kuidas puit puhtamalt põleks.
Ventilatsioon ja ettevalmistus
Ruum, kus kaminat või ahju kasutatakse, peab olema hästi ventileeritud. Enne tule süütamist lülitage kindlasti välja kõik samas ruumis olevad köögiventilaatorid, et vältida suitsu tagasitulekut tuppa.
Kui korsten on süütamise ajal külm, võib aidata mõne kortsunud ajalehe põletamine korstna jalas. See viib niiskuse korstnast välja ja aitab luua paremat tõmmet. Samuti võiks enne igat kütmist tuharuum tuhast puhastada.
Õige siibri kasutamine
Enne süütamist tuleb siiber avada maksimaalselt avatud asendisse. Siibriga tõmmet ei reguleerita – see tuleb avada täielikult, et tagada piisav õhu juurdepääs leegile ja vähendada tahma tekkimist korstnas.
Kuiv küttepuit ja keskkonnasäästlik põlemine
Ahju tuleks kütta ainult kuivade puudega. Niisked küttepuud ja töödeldud puit tekitavad korstnasse tahma, mis on tuleohtlik ja saastab keskkonda. Eriti tuleb vältida immutatud puitu, kuna selle põletamisel eralduvad mürgised ühendid, mis on kahjulikud nii tervisele kui ka keskkonnale.
Nende lihtsate juhiste järgimine aitab muuta kütmise ohutumaks, keskkonnasõbralikumaks ja tõhusamaks.


Süütamine
Kuigi kõige levinum süüteviis on altpoolt, on tänapäeval soovitatav kasutada pealtsüütemeetodit.
Millised on nende erinevused?
Allasüütamise meetod ehk klassikaline süütemeetod seisneb selles, et küttepuud asetatakse ahju nii, et hakatus ja peenikesed puud asetatakse esmalt põhja, seejärel asetatakse peale tihedamad, peenemad puud. Puud süttivad ja leek põleb alt üles. Selle kütteviisi miinuseks on see, et pealmiste puude põlemine ei ole nii puhas. Ülemistest puudest eralduvad gaasid lähevad põlemata korstnasse, tekitades tahma ja tõrva ning korstnast võib tulla musta suitsu.Süütamine tuleb korraldada nii, et puud hakkaksid kohe intensiivselt ja ühtlaselt põlema.
Ülasüütemeetodil on põlemisprotsess puhtam ja põlemine saavutab kiiremini maksimumtaseme. Puud põlevad ülalt alla ja puidust saadavad gaasid põlevad maksimaalselt. See süüte- ja põlemisviis on ahju tervisele parim.
Mõlema süütemeetodi puhul on oluline tagada piisav õhuvarustus. Puit tuleb ahju asetada lõdvalt, et õhk saaks kogu ulatuses vabalt voolata.
Põlemine
Põlemisprotsessis on oluline hea tõmme, mida saab reguleerida tulekolde või tuhakambri uksega. Jälgi, et põletuskoht jääks puhtaks ja õhu juurdevool oleks piisav.
Põlemisprotsessile kulub tavaliselt 1-1,5 tundi. Väga jõulisel põletamisel (kui tulekoldesse lisatakse liiga palju puid…) võivad ahju tellised ebaühtlaselt paisuda, ahjus võivad tekkida praod. See suurendab tulekahju ja süsinikmonooksiidi lekke ohtu.
Pidage meeles:
- Hoidke siiber süütamise ajal täielikult lahti;
- Ärge lahkuge kodust ega minge magama enne, kui põlemisprotsess on lõppenud!
- Kõige olulisem on järgida ahju kasutusjuhendit
Põlemise viimane faas
Tuli hakkab aeglustuma siis, kui suurem osa puidust on süteks põlenud ja leegid kustunud. Ühtlaselt jaotatud küttepuude eeliseks on see, et põletamise lõppjärgus ei jää suuri puid. Ahjuukse saab sulgeda, kui kollast leeki enam näha pole ja hõõguvad söed hõõguvad punase leegiga koos sinise leegiga.
REEGLID:
- Siiber tuleb sulgeda 10-15 minutit pärast ahjuukse sulgemist.
- Kaasaegsed kütteseadmed nõuavad, et siiber on suletud asendis avatud vähemalt 3% pinnast.
- Siibri liiga vara sulgemine võib põhjustada ohtliku lõhnatu vingugaasi kogunemist ruumis, mis on eluohtlik.
- Ohutuse tagamiseks kasutage suitsu- ja vingugaasiandurit.
Kokkuvõte:
- Pärast kahte põletusringi on soovitatav tuharuum tuhast puhastada.
- Siiber peab süütamise ajal olema täielikult avatud.
- Küttepuud tuleks ahju panna lõdvalt, et õhk saaks vabalt ligi.
- Täitke ahi puiduga kuni kolmveerandi ukse kõrgusest.
- Tagage põlemiseks piisav õhuvarustus.
- Ärge lahkuge majast ega mine magama enne, kui tule tegemine on lõppenud!
- Siiber tuleb sulgeda 10-15 minutit pärast ahjuukse sulgemist.
- Küttesüsteemi efektiivsuse tagamiseks hooldada kütteseadmeid vähemalt kord aastas


Võtke meiega ühendust
Helista meile
+372 5836 9031 Priit Lauri pottsepp
+372 5346 3640 Kadre Rumm konsultant
Ahjuabi OÜ
Kubja, Kuku küla Raplamaa 79631
Reg.nr. 14234724